Ситуация по Български език за IV възрастова група.
Образователно направление:
Български език
Ядро:
звукова култура на речта, граматически правилна реч, подготовка за
четене и писане, моторика
Тема:
Играем, за да знаем
Форма:
задължителна регламентирана ситуация
Цели:
1.Разпознаване буквите на звуковете в азбуката, обогатяване на слуховия
опит за звукове.
2.Разпознаване на гласните звукове чрез изменение на изговора им в
думата.
3.Разпознаване на звукове в дума и определяне на последователността им
/звуков анализ на три и четири звучни думи /.
4. съставяне на кратко просто изречение.
Използвани методи и похвати: беседа, анализ, разказ, примери,
онагледяване, дидактични игри, поощрение, самостоятелна работа.
Ход на ситуацията:
-Деца, ще ви разкажа една приказка, която на мен много ми хареса. И както
повечето приказки и тя започва с . . .ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ . . .
. . . когато от всеки звук се родила буква /показвам таблото с буквите/ и те
заживели щастливо в група
- Как се нарича групата на буквите? – Азбука.
- Звуковете и буквите много обичали да играят заедно, защото всеки път,
когато някоя буква застанела до друга буква, се получавали интересни,
дори забавни думи.И ето, открили, че могат да се подреждат и да създават
приказки. Тогава започнали да записват вълшебните си приказки в детска
книжка. Децата всяка вечер чакали своята вълшебна приказка за лека нощ,
докато един ден пожелали да научат буквите и сами да си четат приказки
по колкото си искат.
Предмет: | Фолклористика, Литература |
Тип: | Презентации |
Брой страници: | 16 |
Брой думи: | 606 |
Брой символи: | 3429 |