Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
Филологически факултет
План-конспект по МОЛ на тема:
Базов учител :
Изготвила:
Факултетен номер:
1.Тема на урока:
„Уилям Шекспир – живот и творчество“
2.Вид на урока:
Урок за придобиване на нови знания;
3.Цели:
•
Образователни:
Да се запознаят учениците с един от най-великите драматурзи
на всички времена;
Да вникнат в значението на творчеството му;
Да се срещнат с друг класически пример от европейския
Ренесанс;
•
Развиващи:
Възприемане на отделните етапи от живота и творчеството на
автора;
Придобиване на умения за откриване на основните теми в
творчеството на автора;
•
Възпитаващи:
Да се възпита у тях любов към литературата;
Да се породи интерес към творчеството на автора;
4.Методи:
лекция и беседа
•
Предварителна подготовка
:
Изготвяне на план на урока;
•
Ход на урока:
Актуализиране на стари знания;
Въпрос:
Миналия час сте се запознали с романа на Сервантес
„Дон Кихот“.Как е представена темата за лудостта в романа?
Мотивът за лудостта в романа на Сервантес представя по
необикновен начин кризата на хуманизма по онова време.Главният
герой Дон Кихот де ла Манча,съчетава в себе си мъдростта и
безумието.Той е разочарован от действителността,
користта,материализма,злото са властващите сили.Идилията на
рицарските романа става причина за неговата лудост.Запленен от
света на рицарите,Дон Кихот се опитва да прилича на тях.Това го
прави смешен и луд пред съвременниците му.Но въпреки лудостта му
в него откриваме и мъдрост,той е безумец,но и мъдрец.Действията
му са като рицарите от романтизма-помага на
бедните,онеправданите,без да чака никакво възнаграждение.Това го
прави идеал на всички времена.
Въпрос:
В творчеството на Шекспир също е засегната темата за
лудостта.Какви разлики и прилики виждате в образите на Дон
Кихот и Хамлет?
На пръв поглед виждаме разликите между тях-могат ли да си
приличат блестящият високообразован принц на Дания и обеднелият
идалго,захвърлен от съдбата в дълбоката испанска
провинция,загубил разсъдъка си от четене на рицарски романи?
Пред физическите съвършения Хамлет Дон Кихот и външно изглежда като
жалка карикатура.Но това е само на пръв поглед.
Те си приличат по жизнена философия,нравствени възгледи и постъпки
като едноутробни двама братя-и двамата са рожба на една и съща
историческа епоха-късния европейски Ренесанс,много често
характеризиран като „криза на Ренесанса“.Ренесансът възвестява началото
на нови времена-на свободомислие,вяра в силите на човека,разцвет на
науката,изкуството,културата.Човекът от тази епоха получава ново
самочувствие и вече не се надява само на Бог,а разчита преди всичко на
себе си.Дон Кихот и Хамлет са носители на възвишените ренесансови
идеали.Жестоките условия на живот обаче не им позволяват да ги
осъществят в живота.Те са изключителни личности,но не могат да се
преборят с по-силните от тях обективни обстоятелства.Това ги прави
истински трагически герои,неразбрани и обявени за ненормални.Дон
Кихот и Хамлет обявяват война на злото в света.Единият с престорена,а
вторият с откровена лудост тръгват на бой с неправдата.И двамата са
еднакво „безразсъдни“.Не е ли безумие да се опълчиш сам срещу злините в
живота? Забравили за себе си Дон Кихот и Хамлет безкористно се стремят
да променят света,да възстановят нарушената хармония в живота,да
възвърнат изгубените нравствени ценности,за да може човекът да
изпълнява своето велико предназначение на земята.
Предмет: | Микроикономика, Икономика |
Тип: | Теми |
Брой страници: | 2 |
Брой думи: | 390 |
Брой символи: | 2686 |