Тест 1
background image

Тест 1

1.Определяне

 

на 

облагаемия   доход   за 
календарен месец- в обл. 
доход   се   включва 
трудово   възнагр.   и 
всички   др.   плащания   в 
пари   и/или   в   натура   от 
работотдателя, с изкл. на 
доходите   посочени   в 
закона чл.24,ал.1
-  Соц.   р-ди   и   р-дите   за 
здр.   осиг./задълж.   осиг. 
вноски/,които   са   за 
сметка   на   фле   не   се 
включват   в   облагаемия 
доход.
-   В   обл.   доход   за 
календарния месец не се 
вкл.   труд.   възнагр., 
изплатени   през   минали 
периоди.
- Дан. основа  за д-ди от 
труд. 
правоотношения/ТП/се 
намалява и с облекчение 
за:дарения/%   е   различен 
в зависимост от това кой 
го   дарява/-облекчението 
е в год. размер.
Дан. основа се намлява с 
внесените   лични   вноски 
за

 

доброволно 

осигуряване

 и 

застраховане – до 10% от 
дан. основа.
Дан.  облекчение   за   деца 
до 18 г. – в год. размер
1 дете – 420 лв, 2 –деца 
-840 лв, 3 деца – 1260 лв
Облекч.  за инвалиди  – с 
над

 

50%намалена 

работоспособност
2. Общ годишен доход
3. При надвнесен данък с 
цел възстановяване
4.   Направените   от 
работодателя до 60 лв за 
всяко   лице   вноски   за 
доброволно 
осигур/допълнително/   и 
доброволно здр. осиг. не 
се вкл. в обл. Доход

Зад.5 

350+50+61=460

за работника
460*6.3%=28.98
460*1.225%=5.635
460*1.05%=4.83
460*2.10%=9.66
28.98+5.635+4.83+9.66=4
9.105
за работодателя
460*11.7%=53.82
460*2.275%=10.465
460*1.95%=8.97
460*3.9%=17.94
460-49.105+410.895
10+(22%*(410.895-
250))=45.40

 

дължим 

данък

зад.6 

за работника

440*8.05%=35.42
440*1.225%=5.39
440*1.05%=4.62
440*2.10%=9.24
общо=54.67

за работодателя
440*14.95%=65.78
440*2.275%=10.01
440*1.95%=8.58
440*3.9%=17.16
440-54.67=385.33
10+(22%*(385.33-
250))=39.77

 

дължим 

данък
Задача   7:   Бруто   труд. 
възнагр.   за   отраб.   12 
раб.дни   =  400/22  x 
12=218.18 лв
Възнагр. за ползван
платен год.отпуск -10дни 
=450лв/отработени   дни 
за   предходен   месец     x 
раб.дни за преден месец /
22= 450/22= 20.45лв/ден 
20.45x10дни=204.50лв
Общ   осиг.   доход   за 
месец=218.18+204.50+50
лв клас=472.68 лв
Определяне

 

на 

дължимите осиг. вноски:
ДОО

 

ЗА 

РАБОТНИКА=472.68*10
.325%=48.80
ДОО

 

ЗА 

РАБОТОДАТЕЛЯ=472.6
8*19.175%=90.64
ОБщО=139.44
ЗОВ

 

ЗА 

РАБОТНИКА=472.68*2.
10%=9.93
ЗОВ

 ЗА 

РАБОТОДАТЕЛЯ=472.6
8*3.9%=18.43
1.ОБщО=28.36
ОБщО

 

ЗА 

РАБОТНИКА=58.73
ОБщО

 

ЗА 

РАБОТОДАТЕЛЯ=109.0
7
ОБщО ВСИЧКО=167.80
Обл.

 

Доход=472.68-

58.73=413.95 лв
Дълж.   Данък   по   скалата 
за

 

2007=(413.95-

250)x22%+10 лв=46.07 лв

Тест 

 

 2  

1.Осн.

 

работодател 

включва придобития при 
другия

 

работодател 

доход при изчисл. на дан. 
основа   и   опр.   дълж. 
данък   по   таблица   съгл. 
закона.   Ако   вторият 
работодател   е   удържал 
данък/който

 

се 

удостоверява   със   сл. 
бележка

 

по 

образец/удърж.   данък   се 
приспада   от   опр.   данък 
при

 

основния 

работодател.
2.Местни   ФЛА-   имат 
пост.   Адрес   в   Б-
я,пребивава   над   183   дни 
за 12 месечен период в Б-
я;лицата   изпратени   в 
чужбина   от   БГ   държава 
центъра   на   жизнените 
интереси се намира в БГ.
Чуждестранни   ФЛА  –
които не са местни. Те са 
носители   на   задълж.   За 
данъци   за   придобити 
доходи от източници в Б-
я.   няма   значение   за 
доходите придобити в Б-
я,   облагаемия   доход   се 
определя  по  един  и  същ 
начин
...... – облагаем доход на 
чуждестранни   лица   с 
окончателен данък чл.37
3.За 2 деца-облекчението 
е 840 лв
Данъчно   облекчение   се 
ползва   вкл.   За   годините, 
в които детето е родено и 
е навършило пълнолетие
4.Общ годишен доход
5.Задача:
1 договор
400*8.05%=32.2
400*1.225%=4.9
400*1.05%=4.2
400*2.10%=8.04
общо=49.7
400-49.7=350.3
10+(22%*(350.3-
250))=32.07

 

дължим 

данък
2 договор
250*8.05%=20.13
250*1.225%=3.06
250*1.05%=2.63
250*2.10%=5.25
общо=31.07
250-31.07=2.18.93
350.3+218.93=569.23
569.23-250=319.23
10+(22%*319.23)=80.23
80.23-32.07=48.16   за   2 
работодател

Тест 3

1.  1.Общата   год.   дан. 
основа   =   сумата   от   год. 
дан.   основи   определени 
за   жсеки   вид   доход   по 
отделно.
2.   Авансово   облагане   – 
авансовия данък в размер 
15%   започва   да   се 
удържа   след   като   се 
превиши   год.   необл. 
минимум.
3.   Предприятието,   което 
изплаша   сумите   изготвя 
„сметка   за   изплатените 
суми” и „сл. бележка”, с 
която   се   удостоверява 
изпл.   Сума   удържаните 
данъци.
4. Подава се дан. деклар. 
за   облагане   през 
следващата   година   до 
30.04/в сила от 01.01.07/
2.  Облагаемият доход  се 
разделя   на   бр.   на 
годините,   през   които 
съответната   дейност   е 
упражнявана,   но   на   не 
повече от 4 г.
3. 

10%   за   2007-за 

доходите   изброени   в   чл. 
37/обезщетения

 

за 

пропуснати   ползи,лихви, 
доходи от наем, свободни 
и

 

лицензионни 

възнаграж.,   възнагр.   за 
техн.   Услуги,   доходи   от 
управления   и   контрол, 
замяна,   продажба   на 
недв. имущство, възнагр. 
по

 

договори

 

за 

Франчайзинг,факторинг 
и др.
4.    30   април   на   следв. 
Календарна год

.

зад.5

1)трудови 

правоотношения   (ТП) 
=8000-800=7200
авансов данък=1600
2)10000*50%=5000
10000-5000=5000
3)не се облагат с данък
4)500 дарение
облагаема дан. Основа = 
12200-
500(дарение)=11700
11700-7200=4500
1044+(24%*450)=2124
2124-1600=524

зад.6 

1)ТП=10000

10000-1100=9900
авансов данък=2100
2)от

 

граждански 

договор=12000
12000*70%=8400
12000-8400=3600
3)5000*35%=1750
5000-1750=3250
9900+3600+3250=16750
1044+(24%*

 

(16750-

7200))=3336
3336-2100=1236

зад.7 

4000*(-35%)=2600

2600*8.05%=209.3
2600*2.10%=54.6
2600-(209.3+54.6)=2336.1

2336.1*15%=350.415 
авансов данък
2600-(2336.1-
350.415)=614.315

Това е само предварителен преглед!

Данъци и данъчна администрация- пищови

Определяне на облагаемия доход за календарен месец....

Данъци и данъчна администрация- пищови

Предмет: Финанси, Икономика
Тип: Тестове
Брой страници: 4
Брой думи: 1200
Брой символи: 10888
Изтегли
Този сайт използва бисквитки, за да функционира коректно
Ние и нашите доставчици на услуги използваме бисквитки (cookies)
Прочети още Съгласен съм