Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
Педагогически факултет
П Л А Н К О Н С П Е К Т
на урок по Математика
за III клас
Изготвил:Миглена Митева
Специалност: Педагогика
Курс: Четвърти (IV)
1
1.Тема на урока-
Деление на сбор с число (72 урок)
2.Тип на урока-
за нови знания
3.Цели на урока:
- образователни:
-
учениците да разберат как се дели сбор с число, кога това е възможно и да
започнат да се формират умения за използването на това свойство
- формиране на умения за рационално смятане
- възпитателни:
- точност при пресмятанията
- да се възпита естетически усет
- децата да знаят, че един малък жест има голяма стойност
-развиващи:
- развиват се мисленето и неговите качества като:
- гъвкавост, рационалност, наблюдателност
- развива се творческа мисъл
4. Методи:
- беседа
- упражнение
- демонстрация и наблюдение
- аналитико-синтетичен метод, тъй като има текстова задача
- сравнение
- работа с учебник
5. Нагледни средства и дидактически материали:
- онагледяване с цветя
- работен лист
6. Ход на урока
6.1. Техническа подготовка за часа:
- учителят е приготвил цветя, с които да онагледи учебния материал и
предварително е изготвил план-конспект на урока
2
- учениците са подредили чиновете си и са извадили необходимите за часа
учебник и тетрадка
Часът започва с поздрав, проверка на работното място на учениците, както и
на домашната им работа !
6.2. Актуализиране на знанията необходими за усвояване на новото
учебно съдържание
Учител
- Деца, вие знаете какво е числов израз, нали така ?
Ученик
- Да, той съдържа както числа така и знак за определено аритметично
действие- събиране, изваждане, умножение и деление, скоби
Учител
- Точно така ! Кажете ми сега какво наричаме сбор ?
Ученик
- Когато имаме действие събиране, събираемо плюс още едно
събираемо и полученото число се нарича сбор
Учител
- А какво наричаме частно ?
Ученик
- Когато аритметичното действие, което извършваме е деление,
делимото разделяме на делителя и полученото число се нарича частно.
Учител
- Така, хайде сега след като знаете всичко това да решите задачата на
дъската. Трябва да пресметнете и след като получите отговорите да сравните
получените числа. Ако се справите след това ще видите каква изненада съм
ви приготвила.
Учителят предварително е записал примерите от зад.1 от урока на лявата
страна на дъската. Учениците работят самостоятелно в тетрадките си, като на
дъската излизат един след друг да решат задачите няколко от тях.
Зад.1 Пресметни и сравни.
(42 + 14) : 7=
Ученик:
Първо трябва да намерим сбора на числата в скобите и след това
получения отговор да разделим на 7.
3
Предмет: | Математика |
Тип: | |
Брой страници: | 11 |
Брой думи: | 1380 |
Брой символи: | 7538 |