Тема:Числото 2
Изд.:Изкуства;3та група;София 2007
Ситуация за нови знания
Цели:
1.Образуване на предметни групи от два обекта
2.Запознаване с числото 2
3.Количествено броене до 2
Ход на ситуацията:
Деца, днес получих писмо от Мечо.В него той пише че, днес се е почувствал много
нещастен в горската детска градина, защото не успял да отгатне зададената
гатанката.Искате ли да му помогнем да разгадае загадката, слушайте внимателно и
мислете:
На патето, ако свалим крилцата,
после човкатада не яде
Ще получим лесноцифра…/две/
Помислете, коя цифра е това?
Дете:Това прилича на цифра 2
Учител:Да деца, това е цифрата 2 , която така е затруднила Мечо в училище.Разбрали
Мечо, сега децата ще ти помогнат да запомниш тази цифра и да научиш всичко за
нея.Сядай и слушай внимателно, какво ще ти разкажат децата.
Деца, помислете, кои части от нашето тяло са по две?Огледайте внимателно другарчето
до себе си и бързо ще се досетите.
Дете:Това саочите, краката.
Учител:Има ли и друго?
Дете:Ушите също са две, и ръцете ни са две.
Учител:Правилно, запомни ли Мечовсеки човек има по двеочи, уши, крака и ръце.
Сега ще ви прочета откъс от приказка.Слушайте внимателно, за да разберете от коя
приказка е откъсат и да разберете колко са героите в изречението.За всеки герой,
слагайте по един жетон пред вас.
Червената шапчица вървяла весело през гората, брала цветя, пеела песни, но насреща и
се задал Кумчо Вълчо.
Колко са героите в изречението?
Дете:2
Учител:Кои са те?
Дете:Червената шапчица и Кумчо Вълчо.
Учител:Колко жетона поставихте пред себе си?
Дете:2 жетона
Учител:А можете ли да покажете на Мечо, цифрата, която да съответства на броя на
геройте в това изречение, като използвате картончетата, които са пред вас?
Децата вдигат картончето с цифрата 2
Учител:Справихт се отлично, а сега чуйте стихотворението за цифрите 1 и 2
Вижте аз съм единица,
тънка, дълга като спица.
А пък аз съм цифра две
Поразгледай ме добре
Горе кръгла като чака,
Долу с къдрава опашка.
Наистина, цифрата 2 прилича на това описание, нали Мечо?
Учител:А сега ще изиграем една игра, нека всеки от вас да плесне с ръце, толкова пъти,
колкото показва новота цифра 2.
Децата пляскат по 2 пъти.
Учител:Сега ще свирна със свирката, а вие почукайте точно толкова пъти, колкото
свирне свирката.
Децата изпълняват задачата.
Учител:Разгледайте сега тетрадките си о отбележете с кръгче, колко неща има пред себе
си всяко дете.
Децата работят в тетрадките с помощта на учителя, коментират че, всяко дете има пред
себе си по 2 предмета.
Учител:Огледайте внимателно обектите на картинката на следващата задача и откриите
къде се крият цифрите, които вие вече добре познавате?
Децата разглеждат, откриват цифрите 1и 2, свързват обектите според броя им.
Учител:Разгледайте следващата картинка, открийте и оградете еднаквите птици.
Колко са?
Децата изпълняват задачата
Учител:На последната картинка трябва да припомним на животните, коя е любимата им
храна.По колко от всяка храна имат животните?
Децата свързват и броят
Учителят раздава картонче на всяко дете с редичка от квадратчета, детето трябва да
оцвети квадратчетата по две2 сини и 2 червени
Учител:А сега ще изиграем една интересни играОстров на числата.Едни от вас ще бъдат
жители на Остров 1, затова на тях ще закачим цифрата 1, а другите ще бъдат жители на
Остров 2, коя цифра трябва да им закача?
Дете:Цифрата 2
Учителят подготвя децата за играна децата се закачат значки с цифрите 1 и 2.На две
места в занималнята се поставят”островчета”остров на 1, остров на 2.Пуска се музика,
децата танцуват и се движат из занималнята, при спиране на музиката, децата според
значката си се отправят към съответният остров
Учител:Днес се запознахме с цифрата 2, научихме се да я записваме, откриваме и броим,
помогнахме и на Мечо!
Предмет: | Математика |
Тип: | Планове |
Брой страници: | 2 |
Брой думи: | 563 |
Брой символи: | 3003 |