ЮЗУ „Неофит Рилски”
Факултет по педагогика
ДНЕВНИК
Преддипломна педагогическа практика
От 01.03.2013 до 28.03.2013
Приготвил:
Цветелина Станимирова
Проверил
:гл.ас.А.Ангелов
Факултетен номер:
Място на провеждане: ОУ „Св. Иван Рилски” гр.Перник
Базов учител:
Клас IV
Имена на учениците:
Седмична програма:
Понеделник Вторник
Сряда
Четвъртък
Петък
Музика
Чов.и общ.
БЕЛ
Чов.и пр-та
Английски.ез
БЕЛ
Математика
БЕЛ(четене)
БЕЛ
БЕЛ (ЗИП)
БЕЛ (четене) БЕЛ (четене) Английски.ез БЕЛ
Матем (ЗИП)
Математика
Изобр.изк.
Математика
Английски.ез Бит и техн.
Физ.възп.
Изобр.изк.
Физ.възп.
Математика
Физ.възп.
Час на класа
Дата
:12.03.2013.
План конспект по Човекът и обществото
Тема:
„Движение за национално движение”
Цел:
-Да се представи и разбере борбата за политическо освобождение и
извоюване на собствена национална държава на българите през XIX в.
Задачи
:
– Да се открои българското освободително движение като част от процеса
на създаване на национални държави на Балканите и да се маркира
неговата взаимовръзка с борбите на съседите – гърци и сърби.
– Да се разберат разликите между мирните и въоръжените форми за
освобождение.
– Да се очертаят ролята и значението на бележитите български
революционери в развитието на освободителното движение до 1973 г.
Методи
:разказ , беседа
Ход на урока:
Започвам урока с въпроси свързани с Българското възраждане и
Българската църква ,за да разбера да ли са чели миналият урок.
Поставям новата тема: Движение за национално движение – учениците
записват в тетрадките си датата и темата.Записваме план на урока.
Разказвам на учениците за смелите личности , които са дали началото на
движението за национално освобождение.Вмъквам интересни факти около
тези събития , за да събудя по-голям интерес.След моя разказ им пускам
презентация по темата, обсъждаме и разглеждаме.Поставям на учениците
домашна работа от учебната тетрадка.
План- конспект по математика
Тема:
Умножение с двуцифрено число
Тип на урока
:за затвърдяване
Цели :
-да се усъвършенстват уменията за умножение с двуцифрено число.
Методи:упражнение, указание
Принципи:
трайност и системност
Необходими учебни пособия
:учебник за 4 клас изд.”Просвета”;учебна
тетрадка
Ход на урока:
Започвам урока с проверка на домашната работа.Коментираме ,ако има
грешки и затруднения.
Записваме темата и датата в тетрадката за работа в клас.Въвеждам децата в
темата с 1 задача от учебната тетрадка.Припомняме се алгоритъма за
решаване на този тип задачи.Решаваме колективно.
Продължаваме с задача 1 от учебника.Учениците решават самостоятелно.
-Ученици произведенията от коя таблица се пресмятат по-лесно и защо?
(учениците отговарят)
-Погледнете сега задача 2 от учебника.Ще се разделите на две
групи.Едните ще решават първия ред , а другите втория ред.
349.56+5605= (888:3).67= 50029.48-6308:2=
608.74-7096= (992:4).63= 215.516+345:5=
След като учениците са готови проверяваме .Продължаваме с 4 задача от
учебника.Ученик прочита условието.Тази задача е с три подусловия.
Първото подусловие учениците решават самостоятелно.Второто
подусловие изисква учениците да съставят текстова задача по дадените
числови данни.Някои от тях дават примери за текстова задача.
Третото подусловие решаваме колективно:
Туристи искат да посетят две столици.
Какъв маршрут ще им избереш ,ако си:
а)служител на фирмата б) един от туристите?
Провеждаме беседа и учениците дават мнения. Продължаваме работа с
трета задача от учебната тетрадка.Проверяваме и им задавам за домашна
зад 3/стр.91 от учебника и зад.2 и 4 от учебната тетрадка.
Ученици справихте се чудесно.
План конспект по БЕЛ
Тема
: „Марийка и Славей- българска народна песен”
Цел:
-развитие на способностите за художествено възприемане на народна песен
Задачи:
-разширяване на знанията за особеностите на народните песни
-разширяване на уменията за преразказване
Методи
:беседа,прочит,разказ
Ход на урока:
Започвам урока с проверка на домашната работа.
-Ученици кои народни песни сме учили до тук.
Ученик:”Мома и слънце” и” Боряна войвода”
-За какво се пееше в тях?
Учениците отговарят
Днес ще се запознаем с още една българска народна песен.Запишете в
тетрадките си „Марийка и славей”
Следва прочит на песента.
-Какъв е облогът между славея и девойката?
(учениците отговарят)
-В коя част на текста е описано състезанието между тях?
(учениците отговарят)
Следва нов прочит от ученик на текста.
За какво моли славея?Как постъпва Марийка?
(учениците отговарят)
Уточняваме думите „трендафил” и „харизвам”
След това давам възможност на учениците да преразкажат песента.
За домашна работа им поставям да преразкажат песента писмено в
тетрадките.
Дата:
15.03.2013
План конспект по БЕЛ
Тема
: „Членуване на числителни имена”
Тип на урока
:за затвърдяване
Цел
:
– усъвършенстване на умения за членуване на числителните бройни имена;
– усъвършенстване на умения за членуване на числителните редни имена;
– усъвършенстване на умения за използване на пълен и кратък
определителен член при числителните редни имена от мъжки род
единствено число.
Задачи
:
– Ученикът може да различава пълния и краткия член за мъжки род
единствено число на числителните редни имена;
– Ученикът може да използва правилно членувани числителни редни имена
за женски род, среден род единствено и множествено число;
– Ученикът може да членува правилно изключенията на числителното
бройно име един и да определя рода му (
една, едно
).
Методи
:упражнение, беседа,самост.работа.
Ход на урока
:
Добър ден,ученици.
Да се припомним какво бяха числителни имена и какви видове бяха.Кой ще
каже?
Ученик:Числителните имена означават числа и биват редни и бройни
Припомняме се правилата за членуване на числителни редни имена и
особеностите при тяхното изписване.
-Ученици запишете си в тетрадките датата и темата „Числителни имена „-
упражнение.Отворете учебника на страница 53 и погледнете 5 упр.Какво се
иска в условието?
(ученик прочита условието)
-Трябва да допълните колонките с членувани числителни редни имена.
Работете самостоятелно и след това ще проверим.
(след като учениците са готови проверяваме)
-Сега преминаваме към 6 упр.Тук трябва да открием кои са членуваните
числителни имена.
Във първия са дребните стотинки. В седмия пък стъклените топчета
Във втория – пектчето с гризинки в осмия – Да! – скъсаните копчета
В третия – бонбоните и дъвката, в деветия .. Хей! да не сторя грешка!
В четвъртия – флумастера с калъфката, В десетия – една бележка
В петия – пергела с транспортира какво съм сложил в новата си дрешка!
В шестия – шест цветни тебешира
Тази задача я правим колективно – учениците четат и дават отговор.
Провеждаме игра всеки да преброи колко джоба има и колко предмета има
в тях.
-Ученици обърнете внимание на 7 упр.На него и написано определението
за членуване на числ. имена от мъжки род , като трябва да се допълни
пропуснатото в него.Хайде всеки да напише определението в тетрадките
си.
След като учениците са готови преминаваме към 8 упр.Работят
самостоятелно и след това проверяваме.За задача имат да членуват
числителните имена и да препишат текста.
-Ученици справихте се чудесно.За домашна работа си запишете 1 и 2 упр.
от учебните тетрадки.
План конспект по математика
Дата:
15.03.2013.
Тема:
Умножение с двуцифрено число
Тип на урока:
упражнение
Цел:
-усъвършенстване на уменията за умножение на двуцифрени числа
Методи
:упражнение,указание,самостоятелна работа
Принципи
:трайност и последователност
Задачи:
-умения на учениците да решават задачи с умножение с двуцифрено число
-затвърдяване на геометрични знанията
Необходими учебни пособия
:учебник за 4 клас изд.”Просвета „ и учебна
тетрадка.
Ход на урока:
Започвам урока с проверка на домашната работа.Проверяваме.Двама души
отново да без домашна работа и учителката ми нарежда да им напиша
забележка в бележниците.
След проверката на домашната работа учениците записват в тетрадките си
за работа в клас темата –упражнение върху умножение на двуцифрени
числа.Прочитаме условието на 1 задача от учебника.Първият израз
решаваме колективно.Останалите учениците решават
самостоятелно.Правим проверка и коментираме.
Преди да пристъпим към втората задача от учебника припомняме
разместителното и съдружителното свойство на проиведението.
Втора задача решаваме колективно ,като посочвам ученици да излязат на
дъската.
2.278.5= 79.1785+1785= 51.243243=
4.389.5= 34 672.99+34 672= 896.81896=
Трета задача решават самостоятелно.Проверяваме и коментираме.
Четвъртата задача е геометрична с четири подусловия.Разделям учениците
на групи от по четирима души всички заедно решават като всеки участник
в групата решава по едно подусловие.
За домашна работа 3 и 4 задача от учебната тетрадка.
План конспект по Домашен бит и техника
Дата:
15.03.2013
Тема
: „Кутия за подарък”
Цели:
-усъвършенстване на уменията за изработване на затворена кутия по готова
рзгъвка
-формиране на позитивно отношение към традиционни празници
-формиране на представи за рекламата
Задачи:
-ученикът конструира и моделира,като използва разгъвки на затворени
кутии
-умее да изработва несложни изделия свързани с празници
Методи:
демонстрация,беседа,обяснения
Принципи
:нагледност и последователност.
Материали и инструменти
:картон (приложение),лепило, ножица ,линия.
Ход на урока:
Въвеждам учениците в темата като актуализирам техните знания за
известни търговски марки и как се различават техните
продукти.Акцентираме върху значението на красивите и отличаващи се
опаковки.Провеждаме беседа върху проблема да ли винаги трябва да се
вярва на рекламата.
Мотивирам учениците като им казвам, че ще правим кутия за подарък на
мама.
Анализираме конструкцията на изделието.Обяснявам каква е
последователността на операциите.Насочвам вниманието им към
затварянето и залепването на дъното на кутията.Трябва да се спазва
последователността на цифрите на разгъвката.
В края на часа правим оценка на изделията.На тези ученици ,които са се
справили по-бързо поставям задача да скицират опаковка на продукт по
избор,като трябва да се съобразят с вида на продукта.
Учениците се справиха чудесно.
Дата
:18.03.2013
План конспект по БЕЛ
Тема на урока
:За разказите (Мартеница-Дончо Цонев)
Тип на урока
:За затвърдяване
Водещи цели:
1.Уточняване на понятието „разказ”
2.Усъвършенстване на уменията за отделяне на епизоди в текста
3.Развитие на умения за преразказване
Методи
:беседа,обяснение,подборно четене
Ход на урока:
У
.-Ученици отворете читанките на стр.92.Там се намира един разказ с
който днес ще се запознаем.Неговото заглавие е Мартеница , а автора е
Дончо Цонев.Сега аз ще ви го прочета ,а вие ще ми кажете за какво се
разказва в него.
След като учителката прочете текста следва беседа:
У
.-Кои са героите в разказа?
Ученици
:-Марта,Ваня , доктор Савов,човекът с престилката и децата в
дома.
У
.-Какво им се случва?Защо Марта подарява мартеница на доктора?Какво
е направил той за нея?
Учениците
:Марта подарява мартеница на доктора , защото той й е спасил
живота ,когато тя е била много болна.
У
.-Как посрещат Марта в дома за сираци?
Учениците отговарят.
У.-Хайде сега някой от вас да прочете началото на разказа.Докъде стига то?
Един ученик прочита началото на разказа и се уточнява докъде стига той.
У.-
Прочете разговора между Марта и приятелката й Ваня.
У.
-Защо децата се радват особено много на подарените мартеници?
Учениците
:Защото рядко се случва някой да посети дома за сираци и да
им подаряват разни неща
У-
Открийте в текста как доктор Савов приема мартениците?
Откога са другите мартеници по ревера по престилката му ?
Учениците отговарят
У-
В какъв дом отива Марта?Как живеят децата там?Как се чувстват децата
там?Защо се радват на нейното посещение?Често ли ходят хора там с
мартеници?
Учениците отговарят.
У-
Прочетете края на текста.Как завършва историята?Как изглежда
мартеницaта, която вижда човекът с престилката?
Учениците отговарят.
У
-Хайде сега да разделим разказа на отделни епизоди и да
съставим план.
Учениците прочитат отделните епизоди.
У.-
Справихте се много добре.За домашна работа направете кратък
преразказ на текста.
План конспект по БЕЛ
Тема на урока
:Употреба и правопис на числителни имена
Тип на урока
:За нови знания
Цели
:
-изграждане на умения за правилна употреба и правопис на числителни
имена;
-овладяване на умения за употреба на бройната форма при числителните
имена
Задачи:
Образователни:
1.Изграждане на умения за правилно писане на пълната и съкратената
форма на числителните имена
2.Затвърдяване на уменията за правилно писане на пълен и кратък член на
числителни редни и числителни бройни имена.
Възпитателни
1.Умения за работа в екип
2.Точност и акуратност при изпълнение на задачите
Методи
:обяснение , указание, беседа,упражнение
Принципи
:системност и последователност
Ход на урока.
У.
Добър ден ученици.
Миналият път в урока по български език се запознахме с членуване на
числителни бройни и числителни редни имена.Сега в този час първо ще
затвърдим тези знания, а след това ще минем към следващия урок.На
дъската съм написала заглавия на приказки , а вие трябва да допишете
членуваните числителни имена:
Предмет: | Педагогика |
Тип: | Общи материали |
Брой страници: | 47 |
Брой думи: | 6535 |
Брой символи: | 37606 |